سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

یوم الترویه روز رسوایی مسلمانان نُسُکی

image_pdfimage_print

هشتم ماه ذالحجه مصادف با یوم الترویه میباشد.
از جهت مناسکی در چنین روزی حجاج از مکه بسمت صحرای عرفات که در حقیقت به حضور و ظهور امام زمان(ع) شرفیاب شدن است خارج میشوند، اما از جهت تاریخ و وقایع کربلا، روزیست که حضرت اباعبدالله بعد از عمره مفرده، بجای احرام بستن به حجّ تمتع، جهاد را بر خود واجب دانست و از مکّه خارج و راهی عراق گردید.
و وقتیکه از بُعد تاریخ کربلا به این روز نگاه میشود، “یوم الترویه” سالروز تلخ ترین اتفاق در حوزه مسلمانی میباشد، چراکه مسلمانان با ترجیح دادن حجّ و طواف کعبه سنگی، حجّ دل و کعبه دل را تنها رها ساخته
و به اعمال نُسُکی بدون توجه به امام پرداختند، در حالیکه دین اسلام تمامی اعمال و مناسک را منوط به تایید و امضای امام زمان هر عصر میداند.
اما مردمان آن زمان بی اعتناء به کار و هدف حضرت اباعبدالله، عبادتی را که دوست داشتند را انتخاب و از عبادت اصلی منحرف شدند و اتفاقی را که نبایست می افتاد در تاریخ اسلام پدید آوردند، کربلا ……
پس میتوان گفت یوم الترویه سالروز رسوایی مسلمانان نسکی
یوم الترویه سالروز آغاز تنهایی امام معصوم و آغاز یارگیری
یوم الترویه سالروز ترجیح دادن جهاد برای احیای عرفات بر عبادت جاهلانه….
امروز هم در چنین روزی بجاست اندیشه ای صورت گیرد که با انجام مناسک و اعمال عبادی بدون معرفت و ارزش به کمیت بدون کیفیت، آیا از امام زمان(عج) رفع غربت میشود؟ یا نه بر غربت و تنهایی ایشان افزوده میشود؟
که در اینجا ضرورت همراهی با امام معصوم و امام باوری و امام داوری و امام یاوری، نیز روشن خواهد شد و اعمال عبادی رنگ ولایت و قبولی بخود خواهد گرفت.