سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

یکروز مانده به غدیر و آماده سازی فضا برای بیان مقام علی(ع) …

image_pdfimage_print

 

منطقه ای که قافله پیامبر امروز به آنجا رسید منظقه ای بنام «قُدید» بود وبدین ترتیب تا جحفه و سپس  تا غدیر دیگر راهی باقی نمانده بود. پیامبراکرم(ص) در شناساندن مقام و جایگاه علی(ع) برای مردم  در مناسبتهای مختلف می کوشیدند، علی الخصوص بعد از اینکه آیه ابلاغ بر ایشان نازل گردید، در بسیاری از مواقع فضاسازی و موقعیت سازی فرموده و از مقام علی(ع) سخن میفرمود و بدین ترتیب هم ایشان را می شناساند و هم مردم را برای معرفی جانشین خود آماده میفرمود.

آری این کار ادامه داشت، و در مسیر رسیدن به منطقه غدیر و ابلاغ رسالت نیز پیامبر این کار را با مهارت خاصی انجام دادند. بدین ترتیب که بعد از چندین روز طی کردن مسافت از مکه تا رسیدن به منطقه غدیر درعصر چنین روزی ۱۷ ذالحجّه و تقریبا در چنین ساعاتی،  پیامبر (ص) درمنطقه «قدید» کاروان را  متوقف می کند و بعد از زمینه سازی، در یک گفتگویی حدیث معروف کعبه و امام را چنین مطرح می نماید:

«یا علی، میدانی مثل تو به چه می ماند؟ «مثل تو همانند کعبه است ». که فارغ از معرفی ، نوع و مدل آماده سازی اذهان و نکته سنجی و زمان سنجی دقیق پیامبر را نشان می دهد که چنین تشبیهی را در چنین زمانی بکار می گیرد، چرا که قافله  ازسفر کعبه بر میگشتند و همه قافله تازه  از آداب زیارت حج  توسط پیامبر آگاهی یافته بودند.

سپس در یک اقدام دیگر علی(ع) را نزد خود فراخوانده و به ایشان میفرماید: علی جان دستهایت را گشوده و آنچه میگویم به درگاه خدا دعا می کنی و ما هم آمین خواهیم گفت، علی (ع) هم بی چون و چرا دستهایش را سوی آسمان گشود و سپس پیامبر چنین فرمود بگو:

« أَللّهُمَّ هَبْ لِعَلِىٍّ الْمَوَدَّهَ فِى صُدُورِ الْمُؤْمِنِیْنَ، وَ الْهَیْبَهَ وَ الْعَظَمَهَ فِى صُدُورِ الْمُنافِقِیْنَ»

«بارخدایا! موهبت کن مودت علی(ع) را  در دل مومنین و هیبت  وعظمتش را در دل منافقین»

 

آنگاه پیامبر (ص) آمین گفتند و بدنبالش مردم همگی آمین سر دادند، ابن عباس گوید: سپس پیامبر فرمود: یا ابا الحسن دست خود را به طرف آسمان بلند کن و خداى خود را بخوان و من از خداى خود خواهم خواست که درخواست‌هاى تو را برآورد سپس علی (ع) دست‌هاى خود را به طرف آسمان بلند کرد و گفت:

«اللّهمَّ اجعَل لى عندَکَ عَهداً وَاجعَل لى عندَک وُدّا»

«الهی قرار بده نزد خودت برای من عهدی و قرار بده برای من نزد خودت مودتی»

و در این حین آیه ۹۶ سوره مریم نازل شد:

«إنَّ الَّذِینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصّالِحاتِ سَیَجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمنُ وُدّاً»

«همانا کسانی که ایمان آوردند و عمل صالح انجام دادند خدای رحمان برای آنان مودتی قرار خواهد داد»

 

و این چنین پیامبر رحمت با کمال و نهایت دقت و توجه، مردم را برای ابلاغ امر مهم و تعیین جانشینی خود و اعلام ولایت بعد از نبوت در روز بزرگ غدیر آماده می ساخت.

 

    استفاده شده از سخنرانی غدیر ۹۳ هیئت مشتاقان ظهور

 

مطالعه بیشتر