سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

﷽یک جرعه از قرآن (۲)

image_pdfimage_print

«اسلام»

از جمله واژه‌های قرآنی واژه بسیار مهم «اسلام» می‌باشد.

تاریخچه اسلام به چه زمان برمیگردد؟

🔸از دیدگاه قرآن دین نزد خدا فقط اسلام است:
«إنّ الدّین عِنداللّه الإسلام». (آل‌عمران/‌۱۹)
«و من یَبتغِ غَیرالإسلام دیناً فلن یُقبل منهُ و هُو فِی‌الاخره منَ الخٰاسرین».
( آل‌عمران/۸۵)

🔸اگر دین نزد خدا فقط اسلام است، تمام انبیاء صاحب شریعت و غیر آن، مبلغ و مروّج دین اسلام بودند اما اسلام به معنی عام آن، تسلیم نمودن مردم به حقی که در شریعت خدا به پیامبرانش وحی نموده:
«شَرَعَ لَکُمْ مِنَ الدِّینِ مَا وَصَّى بِهِ نُوحًا وَالَّذِی أَوْحَیْنَا إِلَیْکَ وَمَا وَصَّیْنَا بِهِ إِبْرَاهِیمَ وَمُوسَى وَعِیسَى أَنْ أَقِیمُوا الدِّینَ وَلَا تَتَفَرَّقُوا فِیهِ کَبُرَ عَلَى الْمُشْرِکِینَ مَا تَدْعُوهُمْ إِلَیْهِ اللَّهُ یَجْتَبِی إِلَیْهِ مَنْ یَشَاءُ وَیَهْدِی إِلَیْهِ مَنْ یُنِیبُ» (شوری،۱۳)
«براى شما آیینى مقرر کرد، از همان گونه که به نوح توصیه کرده بود و از آنچه بر تو وحى کرده‌ایم و به ابراهیم و موسى و عیسى توصیه کرده‌ایم که دین را بر پاى نگه دارید و در آن فرقه فرقه مشوید. تحمل آنچه بدان دعوت مى‌کنید بر مشرکان دشوار است. خدا هر که را خواهد براى رسالت خود بر مى‌گزیند و هر که را بدو باز گردد به خود راه مى‌نماید».

🔹اسلام ملکهٔ صبا:
«فَلَمَّا جَاءَتْ قِیلَ أَهَکَذَا عَرْشُکِ قَالَتْ کَأَنَّهُ هُوَ وَأُوتِینَا الْعِلْمَ مِنْ قَبْلِهَا وَکُنَّا مُسْلِمِینَ» (نمل/۴۲)
«چون آمد گفتندش: آیا تخت تو چنین بود؟ گفت: گویى همان است. و ما پیش از این آگاه شده بودیم و تسلیم بوده‌ایم».

🔹اسلام حواریون حضرت عیسی(ع):
«فَلَمَّا أَحَسَّ عِیسَى مِنْهُمُ الْکُفْرَ قَالَ مَنْ أَنْصَارِی إِلَى اللَّهِ قَالَ الْحَوَارِیُّونَ نَحْنُ أَنْصَارُ اللَّهِ آمَنَّا بِاللَّهِ وَاشْهَدْ بِأَنَّا مُسْلِمُونَ» (آل‌عمران،۵۲)
«چون عیسى دریافت که به او ایمان نمى‌آورند، گفت: چه کسانى در راه خدا یاران منند؟ حواریان گفتند: ما یاران خداییم. به خدا ایمان آوردیم. شهادت ده که ما تسلیم هستیم».

با توجه به این آیات، اسلام در معنای عام یعنی تسلیم‌ شریعتی که خداوند توسط پیامبران به مردم رسانده، بعبارتی هرکس در هر زمان و در هر موقعیت تسلیم حقی شود که انبیاء در آیین توحیدی بیان کردند، مسلمان در معنای عام آن است.
«أَلَّا تَعْلُوا عَلَیَّ وَأْتُونِی مُسْلِمِینَ» (نمل،۳۱)
«بر من برترى مجویید و به تسلیم نزد من بیایید».
و اسلام در معنای خاص، شریعتی است که حضرت محمد(ص) بوسیله آن کاملترین شیوه تسلیم به حق را از سوی خدا به بشر عرضه نمود:
«إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِکَتَهُ یُصَلُّونَ عَلَى النَّبِیِّ یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَیْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِیمًا» (احزاب/۵۶)
«همانا خدا و فرشتگانش بر پیامبر صلوات مى‌فرستند. اى کسانى که ایمان آورده‌اید، بر او درود فرستید و سر تسلیم فرود آورید».

اللّهمَّ صلّ علیٰ محمّد و آل محمّد

@MoshtaganZohoor