سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

پیام تغییر فصل

image_pdfimage_print

سال ۱۳۹۱ هم به نیمه ی دوم اش رسید و تابستان سپری گشت قدم در فصلی گذاشته ایم که در کلام شعرا و اهل ادب خزان است و فصل برگ ریزان.
نگاه به گذر فصل ها این حقیقت را تداعی می نماید که این در واقع گذر عمر است و گذر انسان از دنیایی که وجود مقدس حضرت علی (علیه السلام) درباره اش فرموده: «الدنیا دار ممّر».
هر آن و لحظه ای را که زیسته ایم در حقیقت قسمتی از عمر را در جایی گذاشته ایم که دیگر قابل برگشت به ما نیست. هیچیک از ما صبحی را که امروز داشتیم هرگز نخواهیم داشت. لذا باید دانست که در هر لحظه در معامله هستیم و از سرمایه ی عمر خرج می کنیم .
حضرت در کلامی دیگر می فرمایند:«الدنیا سوقٌ ربح فیها قومٌ و خسر فیها اخرون» ، دنیا بازاری است که قومی در آن سود میبرند و قومی دیگر خسارت می بینند.
هرکس نسبت به عمرش معامله ها کرده که میتواند از گذشته این بررسی را داشته باشد که چقدر از این معامله ها رابحه و سودمند بوده و چقدر آن خدای نکرده بائره و زیانبار؟!
هیچکس نمیداند چند سال عمر خواهد کرد و نمیتواند تضمین نماید که لحظه ی بعدی در چه حالی خواهد بود. نمیداند شب که میخوابد آیا طلوع مجدد خورشید را دوباره تماشاگر خواهد بود یا نه؟ آیا دوباره اطرافیان و دوستان را ملاقات خواهد کرد یا نه؟ آری به یقین جواب همه این است که برای هیچکدام تضمینی وجود ندارد.
متاسفانه همیشه سالروز تولد برای انسانها مهم میشود و گذر عمر در آنروز بیشتر مشهود میشود؛در حالیکه هر روز و هر ساعت و هر ثانیه این گذر بدون مکث ادامه دارد و لحظه ای متوقف نمی شود. سنوات عمر هشدار و اتنباهی برای انسان است تا در نوع گذشتنش حداکثر این سود را برده و برای دار باقی توشه ای فراهم کند.
پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) در روایتی تکان دهنده به افراد مختلف در سال های مختلف عمرشان چنین هشدار میدهد:
«ان لله تعالی ملکاً ینزل فی کل لیلهٍ فینادی یا ابناءَ العشرین جدّو وجتهدوا و یا ابناء ثلاثین لا تغرنکم الحیاه الدنیا و یا ابناء الاربعین ما ذا اعددتم للقاءِ ربکم و یا ابناء الخمسین اتاکم انذیر و یا ابناء الستین زرعٌ ان حصاده و یا ابناء السبعین نودی لکم فاجیبوا و یا ابناء الثمانین اتتکم الساعه و انتم غافلون ثم یقول :لو لا عباد رُکَّعٌ و رجالٌ خشعٌ و صبیان وضعٌ و انعام رتَّعٌ لصبَّ علیکم العذاب صبّا» (مسترک الوسایل / ج ۱۲/ ص۱۲)
«خداوند فرشته ای دارد که هر شب ندا میکند : ای بیست ساله ها جد و جهد کنید و ای سی ساله ها مبادا زندگی دنیوی شما را بفریبد و ای چهل ساله ها چه چیز آماده کرده اید برای ملاقات پروردگارتان و ای پنجاه ساله ها آمد شما را هشدار ها و ای شصت ساله ها زمان درو شدن وجود شما فرارسیده است و ای هفتاد ساله ها ندا میکند شما را جناب ملک الموت پس اجابت کنید و ای هشتاد ساله ها قیامت شما فرا رسیده در حالیکه شما غافلان هستید ؛ اگر نبودند بندگان راکع و مردان خاشع و طفلان شیر خوار و چهار پایان علف خوار البته فرود می آمد برای شما عذاب فرود آمدنی»
از خدا میخواهم سرمایه ی عمر را افزایش داده و توفیق بهره مندی از آن را به همه ی ما عنایت فرماید و عمر ما را به دولت کریمه ی حضرت صاحب الزمان(ارواحنا له الفدا) پیوند دهد.