Monthly Archives: فوریه 2013

image_pdfimage_print

چقدر صمیمی هستیم؟

image_pdfimage_print

مواردی در دنیا است که از آسمان به زمین آمده است و بسیار پر بها و با ارزش. حتما دیده اید که ورودیَه ی بعضی از موزه ها خیلی گران است، مثلا در لندن موزه سنگها وجود دارد که سنگهای آسمانی را که تحت شرایطی به زمین آمدند را به نمایش گذاشتند و بخاطر ارزش آنها، مراقبتهای ویژه صورت میگیرد.
از دیگر موارد آسمانی که به زمین آمده اند: ادامه مطلب

دلت صاف باشه!!!

image_pdfimage_print

تمامی افعال انسان در ۲۴ ساعت شبانه روز، برخاسته از افکار و اعتقادات و نیتهای قلبی اوست.به عبارت دیگر میان عملکرد انسان و طرز فکر او ارتباط کاملا مستقیمی وجود دارد و طبق نظرات دانشمندان و روانشناسها، آدمی در لحظه جنون آنی و لحظاتی که اختیار و اراده اش سلب می شود(مثلا به وقت خواب)، مسئول رفتارهای خود نیست؛ که قانون هم در این موارد انسان را تخطئه نکرده و مجرم محسوبش نمی کند.
لذا توجیه رفتار با عنوان” دلت صاف باشه” موضوع قابل اعتنایی است که نباید ادامه مطلب

جستجو…

image_pdfimage_print

در پاره ای موارد انسان در جستجوی فضایل و مکرمت های اخلاقی دچار اشتباه شده و به دلیل عدم آگاهی بر مسائل و امور دینی، راههای سختی را بر خود بر می گزیند که در بیشتر مواقع نتایج جستجوها، خیر و فضیلت مقطعی را عایدش می کند. در این زمینه، موارد بیان شده از حدیث امام جعفر صادق (علیه السلام) می تواند راهنمای خوبی بوده و سریعتر به مقصدمان رساند:
اگر در جستجوی خشنودی خدا هستی به پدر و مادرت نیکی کن.
اگر در جستجوی آسایش هستی ، پارسا باش
اگر در جستجوی ادامه مطلب

نیاز مبرم!

image_pdfimage_print

خداوند انسان را در قرآن نیازمند معرفی کرده است : « یا ایُّهَا الإنسان أنتُمُ الفُقَراء إلَی الله … »
این انسان با تمام ادعاها و عملکردهایی که دارد، نیازهای ریز و درشت به مقتضای زمان و مکان او را تحت تأثیر قرار می دهد که برای برطرف نمودن آنها از هیچ تلاشی فرو گذار نمی کند.
این نیازها هر چند از بُعد ضرورت و اهمیت یکسان نیستند، اما برای برطرف شدن آنها باید اقداماتی انجام داد، که برخی از آنها توسط خود فرد صورت می پذیرد ولی برخی دیگر از نیازها تحت نظام حقوقی باید توسط جمع ها و جامعه برطرف شود، چرا که ادامه مطلب

گسست و پیوست ملکوتی

image_pdfimage_print

از جمله موضوعاتی که قرآن به آن تأکید خاصی دارد، موضوع”هجرت” می باشد که با توجه به آیات شریفه ای که در این مورد وجود دارد، اهمیت و ضرورت آن روشن میگردد.
واژه “هجرت” به معنای جدائی، راهی شدن، گسستن از چیزی و پیوستن به چیز دیگر، و کوچیدن، بکار رفته است و در واژه شناسی “مهاجر” کسی است که برای خواسته و آرمانی عظیم و مقدس، از خانه و زیستگاه خود بریده و برکنار از وابستگیها و پیوستها، راهی محیطی دیگر میگردد و تمام تاب و توان و امکاناتش را در این راه بکار میگیرد. ادامه مطلب

حلول حقایق و انقلاب درونی

image_pdfimage_print

در پاره ای از مواقع، انسان با مشاهده یک حقیقت چنان منقلب می شود که این حقیقت در تمام راه و رسم و باورهای قبلی تأثیر گزارده و یک تحول قابل توجهی در انسان بوجود می آورد.این تأثیر آنی که با حلول یک حقیقت ایجاد می شود، ناخوآگاه نقش سرنوشت سازی در زندگی فردی و اجتماعی انسانها دارد.
برای شفاف گشتن موضوع و عدم التقاط با مباحث دیگر این نکته قابل ذکر است که بدون شک دراعتقادات اسلامی ادامه مطلب

سالروز تولد با غمی پنهان و دلخراش

image_pdfimage_print

سامرا بهشتی گمشده در حزن و پنهان با غبار و خاک ظلم و تجاوزهاست. اتوبوس توقف کرد همه با یک حالت نگرانی گفتند اینجا سامراست!! مدیر کاروان مدت زمان توقف و زیارت و توصیه های لازم را گفت و پیاده شدیم. باورم نمیشد اصلا نشانی از شهر وجود نداشت! پشت سر جمعیت به سمت حرم حرکت میکردم. مسیری چند کیلومتری که دو دیوار بتونی به ارتفاع ۳ متر در طول مسیر آنرا احاطه کرده بود، البته محل گذر از داخل یک راهرویی بود که با سیم خاردار پوشیده شده بود. انگار واقعا به ملاقات زندانی میرفتیم!!! ادامه مطلب

اقدام مهجور

image_pdfimage_print

یکی از مسایلی که معمولا مورد بی توجهی و بی اعتنایی قرار می گیرد ، کلمات و جملات کوتاه منقش در کتابنامه و سالنامه ویا کتیبه های منصوب بر سر در ها در منازل و سازمانهای دولتی و غیر دولتی و یا تابلو های کوتاه مزین به کلمات قصار بزرگان که بر روی میز ها و ویترین ها قرار می گیرد ، است .
این جملات معمولا شامل ضرب المثلها ، امثال و حکم،کلمات قصار بزرگان و فرهیختگان جامعه و فرهنگهای مختلف است که اگر به مفاهیم و معانی آنها خوب توجه شود و باصطلاح اطلاعات موجود به دانش و معرفت وایمان و عمل تبدیل شود، جامعه اصلاح شده و زمینه را برای رشد و تعالی افراد آماده می نماید. ولی متأسفانه به علل گوناگون ادامه مطلب

مخالفت شدید حضرت امام جعفر صادق(علیه السلام) با عرفان های کاذب

image_pdfimage_print

سفیان ثوری از سرکردگان فرقه ی صوفی و عرفان های کاذب که برای خود ارزش و جایگاه والائی قائل بود روزی امام جعفر صادق (علیهالسلام) را دید که لباسی لطیف و نازک پوشیده ، زبان به اعتراض گشود :« این لباس شایسته ی شما نیست از شما انتظار می رود که ترک دنیا کنید و به زیور های آن آلوده نگردید »
امام فرمودند : « میخواهم سخنی به تو بگویم، خوب گوش کن که از برای دنیا و آخرت تو مفید است! اگر راستی اشتباه کرده ای و حقیقت دین اسلام را درباره ی این موضوع نمی دانی سخن من برای تو بسیار سودمند خواهد بود، اما اگر منظورت این است که در اسلام بدعتی بگذاری و حقایق را منحرف و وارونه سازی ادامه مطلب

زیست اخلاقی

image_pdfimage_print

حضرت پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) فلسفه ی بعثت انبیاء را اتمام مکارم اخلاقی در میان جامعه ی بشری بیان می کند و آن را موجب تعالی روحی انسان به عنوان خلیفه و جانشین خدا در روی زمین می شمارد و می فرمایند : “انی بعثت لاتمم مکارم الاخلاق” یعنی بدرستی که من مبعوث شده ام تا مکارم اخلاقی را تکمیل کنم.
حضرت محمد(صلی اله علیه و آله) با این شیوه یعنی با اتمام مکارم اخلاقی و متّصف شدن به اخلاقیات توانست در اندک زمانی پیام توحیدی را به حاکمیت برساند و جهل مردم را به عقل تبدیل نماید. ادامه مطلب

بایگانی‌ها