Monthly Archives: فوریه 2020

image_pdfimage_print

غربال در آخرالزمان(۲)

image_pdfimage_print

چنانچه در مطلب قبلی اشاره شد خداوند متعال غیور است و به دین خود غیرت دارد، لذا زمانیکه این دین مورد خیانت و جنایت افراد پست قرار گیرد، این غیرت ظهور کرده و اتفاقاتی خواهد افتاد، از جمله ی این اتفاقات غربال در آخرالزمان می باشد که در پی آن ظهور خواهد رسید، لذا چون قرار نیست اهل زمان امام زمان(عج) اهل خیانت باشند، ریزش‌ها در میان دوستداران صورت خواهد گرفت تا دوستداران حقیقی از غیر حقیقی شناسایی شده و فقط منتظران اصلی باقی بمانند.

ادامه مطلب

غربال در آخرالزمان (۱)

image_pdfimage_print

روی عن جابر الجعفی قال: قلت لأبی جعفر علیه السلام: متی یکون فرجکم؟
فقال: «هیهات لا یکون فرجنا حتی تغربلوا ثم تغربلوا ثم تغربلوا یقولها ثلاثا حتی یذهب الکدر و یبقی الصفو».
جابر: به امام باقر(ع) عرض کردم: گشایش امر شما چه زمان واقع شود؟

فرمود: «هیهات، هیهات، فرج و گشایش ما صورت نگیرد تا آنکه همه ی شما غربال شوید، همه غربال شوید، همه غربال شوید – سه بار فرمودند – تا ناصافی ها بروند و خالص ها باقی بمانند».

ادامه مطلب

ظاهر و باطن پیشامدهای سوء …

image_pdfimage_printهر امر و پیشامدی در دنیا هم علل ظاهری و هم باطنی دارد، که یک فرد عاقل و عاقبت اندیش به هر دوی آن توجه کرده و هر جهت آن را در نظر می‌گیرد و به علت و فلسفه‌اش می‌رسد تا در مقابل آن عکس‌العمل مناسبی از خود نشان دهد و برخورد حکیمانه نماید.
بیماریها هم از این قاعده مستثنی نبوده و در عقاید اسلامی هم باید به ظاهر آن پرداخت و هم باطن آن، و علل آنرا شناخت و نحوه مقابله با آن را دانست.
بسیار روشن است که اولین حالت انسان در برابر بیمار شدن و شنیدن بیماری کسی، بی شک ناراحتی می‌باشد، از دید معارف این ناراحتی در حوزه بلایا بایست بررسی و از آن نتیجه گیری شود. اما:
_ چرا بلا؟
_ چرا خدا عقوبت را برمی‌گزیند؟
_ آیا خدا دوست دارد بندگانش در زندگی دچار سختی و ناراحتی شوند؟
_ در قبال چه چیزی انسان به بلایای طبیعی و خودساخته مبتلا می‌شود و از آن رنج میبرد؟
_ بلا با انسان چه کاری کند؟

با توجه به مسئله مبتلابه روز در جامعه فعلی، ظاهراً بیماریها ازعدم رعایت اصول بهداشتی نشأت یافته که منجر به آلودگی انسانها به بیماریهای مختلف می‌شود، اما در باطن آن علل دیگری هم از قبیل ابتلا به گناه و ذنب و معصیت هم نهفته است که تا اینجا بصورت شخصی میشود تحلیل نمود و جهت برطرف شدنش علت یابی کرد و با مراجعه به پزشک و توبه از گناهان از عوارضش کاست، حال اگر این امر بصورت فراگیر و اجتماعی شیوع یافته و موجب اختلال در زندگی عادی انسانها شده و نگرانی و تشویش بسراغ انسانها آمده، نباید به آسانی از کنار آن عبور ‌کرد.
خداوند متعال از سر لطفش هر از گاهی با نزول بلایا، سعی در بیدار کردن مردم و تذکر دادن آنها به پیامدها و عواقب اعمال سوئشان نموده و راه تذکر برای ارتباط با خدایشان را می‌گشاید، حال این بندگان هستند که یا به یک بُعد آن بلا و‌ مصیبت توجه کنند، و یا با بصیرت به تمامی ابعاد آن قضیه اعتناء نموده و با برخورد صحیح وجمعی و همگانی به نتایج بهتری دست یابند و با عنایت خداوند متعال از وضعیت نامطلوب به وضعیت مطلوب تغییر موقعیت پیدا کنند.
پس خلاصه مطلب اینکه یک مؤمن معتقد ضمن اینکه به راههای طبیعی و اسباب و علل آن پرداخته و در پی رفع آن خواهد کوشید، در کنار آن بایست با عمل به توصیه‌های معنوی که به هم باطن انسان کار داشته و هم در ظاهر اثرات خود را نشان میدهد عنایت و توجه ویژه داشته باشد.
 حضرت رسول صلی‌الله‌علیه‌وآله‌‌وسلم فرمودند: «أَلا أُخْبِرُکمْ [أُنَبؤُکمْ] بِدآئِکمْ مِنْ دَوآئِکمْ؟ دَآؤُکـمُ الذنُـوبُ، وَ دَوآؤُکـمُ الإِسْتِغْفارُ؛ آیا درد و درمان شما را به شما خبر ندهم؟ درد شما گناهان، و دوا و درمانتان استغفار است».
📚(مستدرک‌الوسائل، ج۱۱، ص۳۳۳)
حال این بلایای عمومی را که گاه در چهره بیماری، گاه در چهره گرانی، گاهی در قالب زلزله و‌… چگونه میتوان تحلیل کرد و از شرّ و نتایج و عواقب شومشان نجات یافت؟
چه گناه مشترکی را مرتکب شدیم که سالهاست به بلای مشترک مبتلا میشویم و لازم است که با یک دید مشترک‌ و جمعی آنرا تحلیل و سپس اصلاح تا از آن نجات یابیم؟!

راز تسبیحات حضرت زهرا (س)

image_pdfimage_print

در مشکلات زندگی و فراز و نشیب های آن انسان معمولا انتظار دارد، دیگران او را یاری رسانده و در مشکلات او را همراهی کنند.

حضرت زهرا(س) به دلیل بُعد زمینی اش از این قاعده استثناء نبود، روزی ایشان از کار منزل و بچه داری خسته و اذیت شده بودند، لذا سراغ پدر بزرگوارشان رفته تا بلکه اوضاع موجود، کمی تغییر کند و از مشکلات کار کاسته گردد.

ادامه مطلب

فاطمه مظلوم‌ دیروز و امروز

image_pdfimage_print

چه غم بزرگی است که بزرگترین غم حضرت زهرا(س) را “مسمار در” “سقط محسن” یا “توهین اهانت” و “غصب فدک” فرض کرد و چنین جلوه داد، چنین کاری امروز، بی شک مظلومیت دوم برای آن بزرگوار است.

ادامه مطلب

سلام بر تو ای مادر مهربان یافاطمه …

image_pdfimage_print

سلام تو در آخرین لحظات عمرت به فرزندان وشیعیانت در گوشمان طنین انداز است؛ این سلام، اشک شوق بر دیدگان و عرق شرم بر پیشانی می‌نشاند، آخر من کجا و زهرای مرضیه کجا، من کجا لیاقت دارم که مخاطب سلامت قرار‌گیرم حال که با همه عظمت و کرامت، ذره پروری کرده و مرا به لطف و کرمت مفتخر نموده ای، سلام ناقابلم‌ را پذیرا باش ومن بشکرانه این نعمت بزرگ چنین اقرار میکنم:
فاطمیه شناسنامه هویت من شیعه و تحکیم بخش عقایدم به امامت و ولایت امیر مومنان‌ و فرزندش مهدی موعود است.
فاطمیه موسم برائت از منافقین‌ و ملحدین و اعلام انزجار از ریاست طلبان قلدر و حکومت مداران بی تقواست که‌‌ برای حکومت دو روزه خود عدالت و کرامت و حکمت را ذبح نموده‌‌ و سعادت‌ و حریت و وحدت و رفاه را سر بریدند و مسیر نبوت را منحرف نمودند.
از سوی دیگر فاطمیه زنده کننده غدیر بوده و چرائی و چگونگی عاشورا را ریشه یابی میکند و در آن علت وحکمت غیبت امام مهدی(عج) آخرین وارث فدک درک میشود
در فاطمیه عشق به ظهور و تمنای فرج به اوج میرسد؛ پس فاطمیه بهترین زمان برای آزمون خود در اجرای دو اصل مهم دین: «تولی وتبری» است و قرارگاه حساس مبارزه با سپاهیان جور و غفلت و ملالت و کسالت و بلاهت میباشد…
آری فاطمیه یعنی نگذارید امام زمانتان خانه وصحرا نشین گردد که این خانه نشینی بشریت را به سیاهچال گمراهی‌ وسرگردانی می اندازد ونعمتهای الهی را به نقمت تبدیل میکند.
پس بیایید برای تعجیل ظهور امام غیبت کرده خود حوادث تلخ صدر اسلام یعنی اتفاقات سقیفه و درب سوخته و قتل محسن و غصب فدک و غضب فاطمه و کوچه بنی هاشم وبیت الاحزان و قبر ناپیدای دخت پیامبر رحمت را باز خوانی کنیم و در پرتو آنها باورهای خود را تقویت نماییم و با اشک در چشم و اه در دل و لباس سیاه برتن و دستار عزا بر سر چنین زمزمه کنیم:
«السلام علیک یا اماه یا فاطمه الزهرا ایتها الصدیقه المظلومه»
وبدانیم که در بطن این سلام یک دنیا
حرف و پیام نهفته است:
پیام تنهایی وغربت
پیام بی وفایی امت
پیام رنج و مظلومیت
پیام صبر واستقامت
پیام دفاع از ولایت تا سرحد شهادت
پیام برائت
و پیام قیام که از جمله انهاست.
و این پیامها نیاز زمانه ما و رمز رهایی بشر از این مرداب و گرداب اخرالزمان است پس حقیقت آن است که فاطمیه تنها بخشی از تاریخ و یا نقل یک حادثه تاریخی نیست، بلکه نقطه عطف بسیار مهم در مسیر تاریخ و آوردگاه حق و باطل و محل عبرت و ابتلا و امتحان همگان، تا وقت ظهور حضرت ابا صالح مهدی(عج) است.
پس در این روز فاطمیه شایسته است، دست بدعا برداشته وبگوئیم خدایا چشم‌های ما را به دیدن غربت امام زمان(عج) بینا بفرما وگوشهای ما را به شنیدن صدای «هل من معین» امام عصر، حسین زمان، شنوا فرما، و دلهای ما را با یاد آن حضرت زنده و آرام فرما و قدم و قلم و درم ما را در مسیر رضایت قرار دل زهرا مهدی موعود قرار ده.

بایگانی‌ها