انس با قرآن، تکامل عقلانیت، معنویت و عدالت(۲۸)

image_pdfimage_print

┈┅ ❁ـ﷽ـ❁ ┅┈

«السلام علیک یا داعی اللّه و ربّانیّ آیاته»

در بخش های قبلی در مورد معنی انس‌، چگونگی انس، مراتب و مراحل انس، و همچنین در مورد تکامل عقلانیت، معنویت و عدالت، مطالبی بیان شد، که در ادامه به نتیجه ی انس با قرآن پرداخت خواهد شد.

به عبارتی انسانی که با قرآن انس پیدا کرد و نگاه و رفتار قرآنی پیدا نمود، اثرات این انس، در زندگی فرد چطور بروز و ظهور می‌یابد؟


۳ واژه ی بسیار مهم «عقلانیت» و «معنویت» و «عدالت»، در ارزیابی و شناسایی فرد مأنوس با قرآن، گزینه‌های بسیار مهمی می‌باشند. چرا که به میزان انس با قرآن است که ۳ مقوله ی فوق، در وجود انسان و زندگی او، تکامل پیدا خواهد کرد.

برکت و ارزش انس با قرآن این است که انسان مأنوس با قرآن این واژه‌ها را به شکل مطلوب باهم ترکیب می کند، و به برکت ترکیب احسن و به نظام در آوردن این ۳ واژه ی مهم، بیشتر از قرآن بهره‌مند و به حیات طیبه و زیست قرآنی دست پیدا می‌کند.

انسانی که با قرآن مأنوس است، منظومه و بستر فکری او، زندگی، گرایش، احساسات و قول و رفتار چنین فردی معنویت خواهد بود.
✅ پس انسان مأنوس با قرآن بستر و روح تمام کارها و اساس اعمالش را «معنویت» قرار می دهد،(معنویتی که به معنای ایمان به غیب و اخلاص و توکل و توسل، اعتقاد به عالم ملکوت می‌باشد) انسان تکلیف مدار و انسانی که همیشه با خدا ارتباط داشته و اهل عبودیت و عبادت و شریعت است‌.
✅ تمام اهداف و غایتش در تمام حوزه‌ها، عدالت است.
✅ و ابزار او که برای رسیدن به این هدف لازم است
«عقلانیت» می باشد.

اگر انسان چنین مسیری را طی نماید در حقیقت به عقلانیت و معنویت و عدالت در حیات طیبه راه پیدا کرده و باعث کمال و رشد آن شده است.

ارتباط این ۳ عنصر خیلی تنگاتنگ است، بطوریکه:
♻️ اگر از عقلانیت، معنویت گرفته شود عقل غیر سلیم‌ باقی خواهد ماند، مثل عقل شیطانی و معاویه‌ای که جهل مدرن را تثبیت خواهد نمود.
♻️و یا اگر از معنویت، عقلانیت و عدالت گرفته شود، چنین انسانی، متحجر، ظاهر‌بین، ظاهر گرا، قشری، حقه باز و پیشانی پینه بسته و تسبیح به دست ملعون خواهد بود که به جای ذکر الهی به ذکر شیطانی مشغول شده تا انسان ها را به دام عوام زدگی و عوام فریبی بیندازد و از آنها به نفع خود استفاده کند.
♻️ و عدالت منهای عقلانیت و معنویت مساوی با شعار توخالی، که به ضد عدالت یعنی ظلم و دام و فریب تبدیل می شود، تا انسان را به مسیر جهالت و ضلالت بیندازد.

پس انسان مأنوس با قرآن در چینش و جایگاه دادن به این ۳ واژه درست عمل کرده و از این عناصر به شدت مواظبت کرده و از فاصله افتادن بین آنها جلوگیری می‌کند.
از خداوند متعال توفیق افزایش و‌ حفظ معنویت، عدالت، عقلانیت را مسئلت می‌نماییم.

ادامه دارد…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بایگانی‌ها