انس با قرآن، تکامل عقلانیت، معنویت و عدالت(۲۱)

image_pdfimage_print

السلام علیک یا شریک القرآن
السلام علیک یا صاحب الزمان

ایام شهادت مولی‌الموحدین ناطق قرآن حضرت علی‌بن‌ابیطالب(ع) و ایام شب‌های قدر و دهه پایانی ماه مبارک رمضان می‌باشد.
موضوع انس با قرآن موضوع بسیار مهم و پیچیده و در عین حال ساده است، رمز و راز ارتباط مستمر و پیوند دائمی با موجودی به نام قرآن.
که برای بهتر روشن شدن این موضوع، مطلبی مهم خدمتتان ارائه می گردد، در این روزها:


🏴حافظ قرآن ابن ملجم پلید، ناطق قرآن امیر مؤمنان را به شهادت رساند.
🏴قاری قرآن به تالی قرآن حمله برد.
🏴غافل و مشغول طاهر الفاظ مشمول بطون قرآن را به شهادت رساند.
🏴روح ناپاک به روح قرآن حمله‌ور شد.
🏴آموزگار جهل مدرس علم و عقل را به خونش رنگین کرد.
🏴جسم ناپاک و جنب، جنب الله را نشانه رفت.
🏴و دست پلید یدالله را به شهادت رسانید.

⁉️اما واقعا چگونه می شود حافظ قرآن و قاری قرآن به ناطق قرآن حمله می‌کند؟
⁉️چه اتفاقی باعث می شود و قرآن چه موجودی است که قاری قرآن با مدبر قرآن درگیر می شود و نمی‌تواند قاری قرآن، وجود تالی و مدبر قرآن را تحمل نماید؟
⁉️جهل و تعصب و تصلب و جمود و تهجر فکری چه هست که انسان را علیرغم انس ظاهری و ارتباط نزدیک با قرآن، به جایی می رساند که با صاحب قرآن درگیر می شود؟
پس موضوع مهمی است، با توجه به مناقشه ی حفظ قرآن با تالی و ناطق قرآن در صدر اسلام، ۳ گروه با سه نوع عملکرد با قرآن مواجه شده‌اند:
۱⃣ گروهی با توجه به این درگیری از قرآن فاصله گرفته و به غفلت گرفتار شدند، نه با ظاهر قرآن و نه با باطن قرآن کار داشته و به شقاوت و بدبختی رسیدند.
۲⃣ گروه دوم با بهانه ی این جریانات، عقده گشایی نمودند و برای اینکه قرآن را نشانه گرفته و از بین ببرند بدون توجه به ناطق قرآن به ظاهر قرآن حمله کرده، قرائت و تلاوت قرآن و حفظ و پاسداری و طهارت قرآن را قبول نکرده و به آن حملهٔ شدید نموده و همه را بی‌فایده انگاشتند؛ که این گروه هم جزو گروه ضالّین و گمراه هستند که به جای انس با قرآن از طریق ناطق قرآن، به طاهر قرآن حمله نموده و جهت مهجور و مظلوم نمودن آن حتی به تلفظ قرآن هم بی‌توجه شده و از آن کنار گرفتند.
۳⃣ گروه سوم که گروه ناجی می‌باشند از این جریانات و درگیری حافظ قرآن با ناطق قرآن درس ها گرفته و استفاده‌ها نمودند، اینان به ریشه ی اختلاف حافظ قرآن با ناطق قرآن و قاری قرآن با تالی قرآن پی بردند و متوجه شدند که انسان برای انس با قرآن چه کند، و متوجه شدند که برای ایجاد انس با قرآن، به چه کاری باید روی آورده و رمز و راز آن را بیابند.
این گروه با توجه به آموزه‌هایی از ناطق قرآن و عالمان نافع و معلمان علم نافذ، در کنار امام معصوم و پیوند با ایشان، و با محبت و شناخت و معیت و اطاعت از امام معصوم، با قرآن انس پیدا کرده و خود را به بهترین قرآن‌خوان و قاری و حافظ و تالی و مدبر و تدبیر کننده از آیات قرآن، تبدیل کرده‌اند، بعبارت دیگر به قرآن نگاه کرده و نگاه قرآنی یافتند.
این گروه، گروه سعادتمند بوده که از خدا می خواهیم ما را جزو این گروه مقرر بفرماید.

ادامه دارد…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بایگانی‌ها